Hangi Hastalara Excimer Lazer Tedavisi Uygulanır?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Hangi Hastalara Excimer Lazer Tedavisi Uygulanır?

Hangi Hastalara Excimer Lazer Tedavisi Uygulanır?

Karşıdan gelen tanıdıklarınızın yüzünü size bir adım mesafeye gelene kadar görmekte zorlanıyor musunuz? Bir kaç defa yol tabelalarını okuyamadığınız için dönmeniz gereken yeri kaçırdığınız oldu mu? Görme bozukluklarının, yaşam kalitesini etkilediği bir gerçek. Göz numaranız olduğunda net görebilmek için gözlük kullanmanız veya lens takmanız gerekir. Bazılarımız lens takarken zorlanır, gözleri batar, kaşınır. Gözlük ise zaman zaman sıcakta terletir, bunaltır, soğukta buhar izi olur. Üstelik son iki yıldır maske kullanımının hayatımızın bir parçası olması ile beraber gözlük kullanımı pek çoğumuz için çekilmez hale geldi. Bir de kadınsanız; uzun uzun emek vererek yaptığınız o göz makyajınızı, gözlüklerin ardında gizlemek çoğu defa can sıkıcı olmaktadır. Çünkü kullandığınız gözlük, onu kapatır. Bu noktada teknolojinin bize sunduğu bir rahatlık vardır ki o da Excimer lazer uygulamaları!

Excimer lazer uygulamaları ile gözlük kullanımından kurtulmak mümkün. Peki günlük yaşamımızı oldukça kolaylaştıran bu lazer uygulamaları nedir? Nasıl ve kimlere uygulanır?

Hangi Hastalara Excimer Lazer Tedavisi Uygulanır?

18 yaşını doldurmuş ve son 1 yılda göz numarası yarım numaradan fazla değişmemiş hastalara eğer kornea denen gözün en dış tabakasının kalınlığı ve eğriliği bu ameliyat için uygunsa yapılabilir. 8 ila 10 numaraya kadar miyopi, 5 numaraya kadar hipermetropi ve 6 numaraya kadar astigmatizma bu yöntem ile tedavi edilebilr. Burada önemli olan kornea yapısının, hastanın düzeltilmesi planlanan numarasının ve yöntemin titizlikle belirlenmesidir.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Öncelikle hastanın düzeltilmesi gereken göz numarası tespit edilir. Gözlüksüz ve gözlüklü görme seviyuelerine bakılır. Daha sonrasında göz kapakları ve gözün diğer kısımları mikroskop ile incelenir. Korneanın topografi haritası çıkarılarak korneanın kalınlığına ve eğriliğine bakılır. Yapılan incelemeleri takiben gözde görme kalitesini bozabilecek kusurlar tespit edilir. Excimer lazerde amaç korneayı yeniden şekillendirerek görme kusurunu azaltmaktır. Excimer lazer sadece gözün en dış şeffaf kısmı olan korneaya uygulanır. Çevresindeki dokulara zarar vermez. İşlem yapıldıktan sonra hasta istirahate alınır. Gözler bandajlanmaz fakat koruyucu kontakt lens takılır. Hasta dinlenme odasında gözlerini dinlendirir. Operasyondan yarım saat sonra göz kontrolü yapılır ve hasta taburcu edilir.

Lazer İşlemi Sonrasında Ertesi Gün Hasta Günlük Yaşantısına Geri Dönebilir!

İşlem sonrasında işlem tipine göre; 2-3 saatten 1,2 güne kadar gözlerde yaşarma, yanma olabilir. Bu sürenin ardından hasta günlük yaşamına dönebilir.

Kimler Excimer Lazer Olamaz?

Kişi hamile ise ya da sistemik yara yeri iyileşmesini etkileyecek kontrolsüz bir hastalığı varsa, gözünde ciddi kuruluk mevcutsa veya başka bir göz hastalığı varsa bu hastalara uygulanması önerilmez. Bunun dışında 18 yaşını geçmemiş 1 sene içerisinde göz numaraları yarım numaradan fazla artan hastalara önerilmemektedir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat öncesinde muayeneye gelen hastalar 1 hafta öncesinde lenslerini bırakmalılar. Operasyon sonrasında 5 gün süreyle göze su temasından kaçınılmalı ve makyaj yapılmamalıdır. Gözlerin korunması adına güneş gözlüğü kullanımı önerilir. 2 hafta havuza girmekten kaçınmalıdırlar. Gözler ovalanıp kaşınılmamalıdır. Lazer operasyonu ehil ellerde, güncel teknolojik gereçler ile doğru seçilmiş hastaya uygulanır ise son derece yüz güldürücü bir uygulamadır.

Whatsapp