Göz kapağı estetiği ya da tıbbi adı ile Blefaroplasti

  • Anasayfa
  • Blog
  • Göz kapağı estetiği ya da tıbbi adı ile Blefaroplasti

Göz kapağı estetiği ya da tıbbi adı ile Blefaroplasti

Göz kapağı estetiği ya da tıbbi adı ile Blefaroplasti, yıllar içinde yer çekimine yenik düşerek sarkmış olan göz kapaklarının düzeltilmesi için yapılan bir ameliyattır. Yaşımız ilerledikçe, göz kapaklarımızı destekleyen yapılar zayıflar. Bu da göz kapaklarımızın üstündeki deri ile bu derinin arkasındaki yağların öne ve aşağı doğru yer değiştirmesine sebep olur. Tüm bunların sonucunda kişinin göz kapakları sarkmış ve torbalanmış olarak görülür.

Sizi olduğunuzdan yaşlı ve yorgun göstermenin yanı sıra, gözlerinizin üstündeki sarkmış deri, görüş alanınızın üst ve dış kısımlarında görme alanınızı daraltabilir. Blefaroplasti, bu görme problemlerini ortadan kaldırırken gözlerinizin daha genç, sizin de dinlenmiş ve canlı görünmenizi sağlamak amacıyla yapılan bir cerrahidir.

Birçok insan, bu cerrahi sonrası daha dinlenmiş ve genç bir görünüme sahip olduğunu ve özgüveninin arttığını ifade eder. Bazı insanlar için ameliyatın sonuçları oldukça uzun süreli iken, özellikle cilt elastisitesi azalmış cildi sarkmaya meyilli kişilerde yıllar içerisinde sarkma yavaş yavaş yeniden gelişebilir. Bu durumda hekim değerlendirilmesi sonrası blefaroplasti operasyonu tekrar uygulanabilir.

Operasyon hastanın aksi bir isteği olmazsa lokal anestezi altında uygulanır. Dikkatli cerrahi planlama ile cildin hangi bölgesinden ne kadar doku çıkarılacağı çizilerek planlanır ve hastaya anlatılır. Ardından 30-40 dakikalık bir işlemle fazla doku çıkarımı yapılır. Operasyon sonrası gözlerin kapalı kalması gerekmez. Göz kapaklarındaki dikiş alanı ince steril bir bant ile örtülür. Operasyon sonrasında yara yeri bakımı ve iyileşmenin hızlı olması için hastalarımıza çeşitli önerilerde bulunmaktayız. Morluklar ve şişlikler ilk 1 hafta içinde azalır. Bu sürenin sonunda eğer cilt dışına dikiş atıldı ise bunlar alınır. Hastanın ilk kontrolü yapılır. Genellikle bu süre sonrası hastalar sosyal hayatlarına rahatça dönebilir ve makyaj yapabilirler. Cerrahi kesi bölgesi doğal göz kapağı çizgisinin içine gizlendiğinden zaman içerinde fark edilmemeye başlar. Bu dönemde özellikle cilt hassasiyeti olan kişiler ciltlerini güneşten korumaya özen göstermelidir.

Blefaroplasti operasyonu deneyimli eller tarafından uygun teknikle yapılmalıdır. Aksi taktirde gözlerde açıkta kalma, asimetri, pot kalması gibi sıkıntılar yaşanabilir.

Whatsapp