Lazer Cerrahilerinde Merak Edilenler

  • Anasayfa
  • Lazer Cerrahilerinde Merak Edilenler

Hangi Hastalara Korneal Lazer Cerrahileri Uygulanabilir?

 

18 yaşını doldurmuş ve son 1 yılda göz numarası yarım numaradan fazla değişmemiş sağlıklı bireylere eğer kornea kalınlığı ve eğriliği bu ameliyat için uygunsa bu cerrahiler yapılabilir. Burada önemli olan kornea yapısının doğru değerlendirilmesi, planlanan numaranın ve yöntemin titizlikle belirlenmesidir. Kontrolsüz şeker ve tansiyon hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi sistemik hastalıkları olan bireylere lazer cerrahilerinin uygulanması önerilmez. Yine gözlerinde glokom (göz tansiyonu) rahatsızlığı, retina hastalıkları ve çeşitli kornea ve oküler yüzey hastalıkları olan bireylere lazer cerrahisi yapılması önerilmez.

 

Tedavi Süreci Nasıldır?

 

Öncelikle hastanın düzeltilmesi gereken göz numarası tespit edilir. Gözlüksüz ve gözlüklü görme seviyelerine bakılır. Daha sonrasında göz kapakları ve gözün diğer kısımları biyomikroskop ile incelenir. Korneanın topografi haritası çıkarılarak korneanın kalınlığına ve eğriliğine bakılır ve göz bebeği büyüklüğü kaydedilir. Yapılan incelemeleri takiben gözde görme kalitesini bozabilecek kusurlar tespit edilir. Excimer lazerde amaç korneayı yeniden şekillendirerek görme kusurunu azaltmaktır. Excimer lazer sadece gözün en dış şeffaf kısmı olan korneaya uygulanır. Çevresindeki dokulara zarar vermez. İşlem yapıldıktan sonra hasta istirahate alınır. Gözler bandajlanmaz fakat koruyucu kontakt lens takılabilir. Hasta dinlenme odasında gözlerini dinlendirir. Operasyondan sonra göz kontrolü yapılır ve hasta taburcu edilir.

Lazer İşlemi Sonrasında Ertesi Gün Hasta Günlük Yaşantısına Geri Dönebilir!

 

Excimer lazer tekniklerinden hangisinin uygulandığına bağlı olarak, işlem sonrasında; 2-3 saatten 1,2 güne kadar gözlerde yaşarma, yanma olabilir. Bu sürenin ardından hasta günlük yaşamına dönebilir.

 

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

Ameliyat öncesinde muayeneye gelen hastalar ideal olarak 1 hafta öncesinde lens kullanımını bırakmalıdır. Operasyon sonrasında 3-4 gün süreyle göze su temasından kaçınılmalı ve 2 hafta süreyle makyaj yapılmamalıdır. Gözlerin korunması adına güneş gözlüğü kullanımı önerilir. 2 hafta havuza girmekten kaçınmalıdır. Gözler ovalanıp kaşınılmamalıdır.

Whatsapp